353,000 تومان

در انبار موجود نمی باشد

بازیکنان این بازی در نقش تاجران جواهر دوره رنسانس می نشینند. آنها به دنبال تصاحب معادن جواهر و کسب جایگاه اجتماعی بالا از طریق ملاقات با افراد سرشناس شهر (اشراف زاده ها) هستند.

شناسه محصول: 10944
موضوع

استراتژیک , بازی کارتی , بازی رومیزی و BoardGame

رده سنی

8 سال به بالا , نوجوان و بزرگسال

تعداد بازیکن

2 , 3 , 4 , 5 , 6

معرفی بازی رومیزی Splendor (اسپلندور یا اسپلندر)

این بازی ۲ الی ۴ نفر بازیکن دارد و برای افراد بالای ۱۰ سال طراحی شده است. بازیکنان این بازی در نقش تاجران جواهر دوره رنسانس می نشینند. آنها به دنبال تصاحب معادن جواهر و کسب جایگاه اجتماعی بالا از طریق ملاقات با افراد سرشناس شهر (اشراف زاده ها) هستند. بازی اسپلندور (اسپلندر) در سال ۲۰۱۴ توسط مارک آندره (Marc Andre) طراحی و ساخته شده است و همچنین نامزد دریافت جایزه spiel 2014 بوده است.

مقاله: درباره جایزه spiel بیشتر بدانید!

مقاله: بازی های طراحی شده توسط مارک آندره (Marc Andre)

در حال حاضر در ایران نمونه های مشابهی از بازی اسپلندور ساخته شده که از بین آنها میتوان به بازی گوهرنشان و کهربا اشاره کرد.

چیدمان بازی Splendor (اسپلندور یا اسپلندر)

در بازی اسپلندور 90 کارت بازی در سه سطح به رنگ های سبز، آبی و زرد وجود دارد که کارت های بازی نامیده می شوند. همچنین 10 کارت مربعی اشراف زادگان ، 35 ژتون جواهرات و 5 ژتون طلا در بازی قرار دارد.

برای چیدمان اسپلندور (اسپلندر) کارت های بازی هر سطح را بر زده و مطابق شکل زیر از هر سطح، ۴ کارت رو کنید. به تعداد یکی بیشتر از تعداد بازیکنان ، کارت اشراف زاده جدا کرده و به رو بگذارید.

ژتون ها را هم به تفکیک مطابق شکل در کنار کارتهای بازی قرار دهید. کارت های اشراف‌زاده‌گان را بُر بزنید و به تعداد بازیکنان به اضافه یک کارت (برای مثال برای ۴ بازیکن ۵ کارت) در قسمت بالای کارت‌های توسعه مانند تصویر قرار دهید و بقیه اشراف‌زاده‌گان را از بازی خارج کنید. توکن‌های رنگی را در ۶ گروه در کنار کارت‌ها در دسترس بازیکنان بگذارید.

چیدمان بازی اسپلندور در بازی‌ دو نفره از هر گروه توکن‌ها به جز توکن‌های طلایی، ۳ توکن را از بازی حذف کنید بنابراین ۴ توکن در بازی باقی می‌ماند. در بازی‌ سه نفره از هر گروه توکن‌ها به جز توکن‏های طلایی، ۲ توکن را از بازی حذف کنید. بنابراین ۵ توکن در بازی باقی می‌ماند.

آشنایی با کارت‌های توسعه در بازی اسپلندور

کارت‌های توسعه در بازی اسپلندور راه دست‌یابی شما به دیدار با اشراف‌زادگان هستند و بر روی آنها ۳ نشانه وجود دارد: 1. نشانه سنگ‌های قیمتی در گوشه سمت راست بالای کارت (جایزه کارت) 2. امتیاز کارت عدد نوشته شده در بالا گوشه سمت چپ 3. توکن‌های لازم برای خرید کارت‌ توسعه کارت های توسعه بازی اسپلندور

چگونه می‌توان کارت‌های توسعه را تصاحب کرد؟

به دو روش میتوان کارت های توسعه را به دست آورد: 1. خرید کارت ها 2. رزرو کارت ها

آشنایی با کارت های اشراف‌زاده‌گان در بازی اسپلندور

بر روی کارت های اشراف‌زاده‌گان ۲ نشانه وجود دارد: 1- نشانه اول امتیاز اعتبار (پرستیژ) 2- نشانه دوم سنگ‌های قیمتی لازم برای به‌دست آوردن این کاشی‌ها است. برای ملاقات با اشراف زادگان (بدست آوردن کارت اشراف زاده) باید امتیاز اعتبار لازم و همچنین سنگ های قیمتی را کسب نمود.

کارت های اشراف زادگان بازی اسپلندور

شناخت توکن ها و قوانین نگهداری از آنها در بازی اسپلندور

در بازی اسپلندور ۷ توکن زمرد (سبز)، ۷ توکن الماس (سفید)، ۷ توکن یاقوت کبود (آبی)، ۷ توکن عقیق (سیاه)، ۷ توکن یاقوت سرخ (قرمز)، ۵ توکن جوکر طلایی وجود دارد که برای خرید یا رزرو کارت های توسعه و بدست آوردن کارت های اشراف زادگان مورد استفاده قرار میگیرد و هیچ بازیکنی اجازه ندارد که بیش از ۱۰ توکن در پایان نوبت بازی خود داشته‌ باشد و باید توکن‌های اضافی را به بازی برگردانید. اما فرقی نمی‌کند توکنی که برمی‌گردانید چه رنگی است.

توگن های بازی اسپلندور

 

رزرو کارت‌های توسعه

در بازی اسپلندور اگر هزینه خرید یک کارت توسعه را ندارید میتوانید آنرا رزرو کنید. همه ی کارت های توسعه قابل رزرو شدن هستند. (چه کارتهایی که رو شده باشند و چه کارت هایی که هنوز رو نشده اند). شما فقط مجاز به رزرو ۳ کارت هستید. کارت‌های رزرو شده را باید در دست خود نگه دارید و تا زمانی که خریده نشدند، نمی‌توانید آن‌ها را زمین بگذارید. با رزرو کارت‌های توسعه شما فرصت دریافت یک توکن طلایی را هم به دست می آورید.

خرید کارت‌های توسعه

بر روی هر کارت توسعه توکن‌های لازم برای خرید آن مشخص شده‌است. اگر بتوانید هزینه کارت‌های توسعه را بپردازید، آن‌ها را از آنِ خود می‌کنید. توکن‌های طلایی می‌توانند جایگزین توکن‌های رنگی شوند. برای مثال اگر در زمان خرید کارتی توکن قرمز نیاز بود اما شما آن را ندارید، می‌توانید به جای توکن قرمز اگر توکن طلایی دارید، آن را استفاده کنید. توکن‌های پرداخت شده هم باید در صندوق ذخیره توکن‌ها بر روی صفحه بازی گذاشته‌شوند. کارت‌های توسعه‌ای که در طول بازی خریداری می‌کنید را باید به شکلی بچینید که نشانه‌های سنگ قیمتی و امتیاز اعتبار هر کارت برای تمام بازیکنان مشخص باشد. هر کارت توسعه ای که خریداری و برداشته میشود جای آن با یه کارت جدید از همان سطح پر می شود.

تخفیف های خرید کارت‌های توسعه

هر زمانی که کارت توسعه‌ای می‌خرید، برای خریدهای بعدی تخفیف می‌گیرید. علامت سنگ های قیمتی رو کارت های توسعه ارزش یک توکن با همان رنگ را دارند و میتوان برای خرید کارت های توسعه از آنها استفاده کرد. به عنوان مثال اگر شما یک کارت توسعه با سنگ آبی داشته باشید و قیمت یک کارت توسعه 2 سنگ آبی و یک سنگ سبز باشد، برای خریدن آن میتوانید 1 توکن آبی و یک توکن سبز پرداخت کنید و کارت توسعه ای که داشتید را به مخزن کارت ها برگردانید.

ملاقات با اشراف‌زاده‌گان در بازی اسپلندور

در بازی اسپلندور هدف به دست آوردن کارت های اشراف زادگان است در پایان هر دور بازی اگر هزینه مورد نیاز برای ملاقات با اشراف‌زاده‌ای را داشتید، با پرداخت آن هزینه یک کارت اشراف‌زاده‌گان دریافت می‌کنید. در هر دور بازی تنها مجاز به خرید یک کارت اشراف زادگان هستید.

برنده بازی اسپلندور

در پایان هر دور بازی اسپلندور با شمارش امتیازات کارت های نجیب زادگان هر بازیکنی که به امتیاز 15 برسد برنده خواهد بود. در صورت تساوی امتیازات، هر بازیکنی که کارت توسعه کمتری داشته باشد برنده خواهد بود. امیدواریم که از انجام این بازی لذت ببرید.